Leszczyna i pszczoły

leszczyna, pszczoły,nektar,pożytek,

mity i fakty o śnie pszczół

Przez całą zimę najczęstszym pytaniem, jakie dostawałam w sprawie pszczół, było to czy one śpią. Z tym snem to tak nie jest, jak często sobie wyobrażamy, to nie niedźwiedź, ani jeż. Pszczoły mimo że pozostają w ulu póki temperatura nie przekroczy 10 stopni Celsjusza, cały czas muszą na tyle się poruszać, by podtrzymać temperaturę kłębu, który z siebie formują. A podgrzewają nie ruchem skrzydełek, a mięśniami tułowia. Taki lekko otumaniony dwutlenkiem węgla kłąb przesuwa się po ramkach z pokarmem i w ten sposób doczekuje sprzyjających warunków, kiedy to pszczoły mogą przede wszystkim się opróżnić, przynieść wodę, a potem nawet poszukać pokarmu.

leszczyna, pszczoły,nektar,pożytek,

Co jedzą pszczoły na przedwiośniu?

Źródłem pierwszego pokarmu, na przełomie lutego i marca, zanim się pojawią łany krokusów, czy przebiśniegów, są leszczyny. Leszczyna daje pszczołom pyłek, który jest źródłem białka, tłuszczów, soli mineralnych, witamin oraz węglowodanów, a to jest szczególnie o tej porze roku potrzebne. Natomiast dla samej leszczyny pszczoły nie są do niczego potrzebne, bo są to rośliny wiatropylne. Dlatego wybierając miejsce posadzenia leszczyny wybierzcie zaciszne, wtedy nie tylko wy, ale i pszczoły będą miały pożytek.

pierwszy oblot,pszczoły, wiosna, ule, pasieka,


No ciekawenapisał: Gość: Sara, *.neoplus.adsl.tpnet.pl 2019/02/27 17:44:25

A czy w tym zimowym sezonie mozna ule zostawic, calkiem bez opieki? Pytam bo mieszkam sama na wsi ale poki co przebywam tam od kwietnia do listopada, a w zimiw zarabiam na zycie i inwestycje. Nie moge więc miec, zadnego zwierzaka sssaka ptaka a nawet rybek. I wymarzyłam sobie pszczoły. Tym bardziej ze mam olbrzymi ogrod , wkoło okolica która sprzyja pszczołom… Tylko wlasnie nie wiem czy są jakieś konieczne prace w zimie kiedy to pszczoły „spia”?. 
A tak a pzy okazji, man pytanie co planujesz w zwiazku z zamknięciem blox? Ja juz sie zmigriwalam na bloggera. Twój blog byl dla, mnie wiele razy źródłem inspiracji i czesto sięgam do niego jak do ksiazki kucharskiej. Bym bardzo chciala zeby zostal w, sieci :)napisał: binabal 2019/02/28 08:05:26

w zasadzie zimą nic nie musisz przy pszczołach robić. Kwiecień to dobry moment na pierwszy przegląd, bo już są stałe temperatury (no chyba, że jakaś anomalia pogodowa wyskoczy). Ja teraz już je mam zamiar podkarmić, żeby szybciej się rozwijały, ale, jak we wrześniu porządnie je nakarmisz, to to nie jest konieczne. 
Co do zamknięcia Bloxa, to siedzę nad wyborem serwera, i migruję na WP. W sumie od 3 lat już się szykowałam do tego, teraz muszę się pospieszyć.napisał: janiolka 2019/02/28 08:32:13

Bardzo interesujące. Świetny wpis :)napisał: Gość: Radek, *.dynamic.chello.pl 2019/03/03 15:29:05

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *