znów wpis w akcji rzutem na taśmę, choć weekendowe pieczenie chleba staje się powoli tradycją. tym razem wróciłam do pierwszego upieczonego przeze mnie chleba na zakwasie pszenno-żytniego. przy czym żeby wykorzystać rozgrzany piekarnik postanowiłam zrobić mały eksperyment związany z kuchnią włoską. chciałam upiec pane all’origano, ale jak to w przypadku moich spontanicznych zabaw w kuchni bywa, akurat tego co potrzebuję nie mam, czyli oregano. potrzeba jest ponoć matką wynalazków – pomysł się pojawił na linii oko – okno: butelki z olejami smakowymi stojące na parapecie.
i tu przypomniała mi się majanowa zabawa kulinarna „odkryj kujawski ze smakiem”, pod patronatem serwisu zpierwszegotloczenia.pl, którego sponsorem są zt kruszwica s.a. producent linii kujawski ze smakiem, w której nie planowałam brać udziału głównie ze względu brak pomysłu. czas mam jeszcze do północy 😉
krótka historia w obrazkach:
ciasto ma już 1,5 godziny. wyrosło pięknie. zanim je wyrobię drugi raz w piekarniku ląduje chleb pszenno-żytni, którego czas pieczenia, akurat pokrywa się z czasem rośnięcia włoskiego chleba.
moje i włochów wyobrażenia dotyczące kształtu chleba nie do końca się pokrywają – na blasze lądują dwie długie bułki znane pod nazwą kojarzącą się raczej z sąsiednim krajem.
przechodzę szybki kurs przeklinania w języku bułek. blachę z bułkami stawiam na podgrzewanej podłodze, przykrywam pięknie ściereczką, daję rosnąć w spokoju przez 35 min. a potem idąc do piekarnika pięknie w nie wdeptuję. porca miseria!
po kolejnych 35 minutach. piekarnik praktycznie trzeba od nowa rozgrzać…
Qui sono…
drożdżowe paluchy z ziołami prowansalskimi
12 g świeżych drożdży, 1 łyżeczka cukru, 1 szkl. + 2 łyżki letniej wody, 375 g mąki pszennej chlebowej, 2 łyżeczki ziół prowansalskich, 30 ml oleju „kujawski z czosnkiem i bazylią”
w małej miseczce wymieszaj pokruszone drożdże z cukrem i 2 łyżkami letniej wody. pozostaw na 10-15 min., aż na powierzchni utworzy się piana. do dużej miski przesiej mąkę, wymieszaj ją z ziołami, zaczynem drożdżowym, wodą i solą. wyrabiaj do uzyskania jednolitego, ścisłego ciasta. odstaw przykryte ściereczką na 1,5 godziny lub aż do podwojenia swojej objętości. po tym czasie ciasto ponownie wyrób na oprószonej mąką stolnicy przez kilka minut. podziel na 2 części, z których uformuj paluchy o długości ok. 35 cm. przełóż na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. ząbkowanym nożem natnij na głębokość ok. 1 cm. przykryj ściereczką i pozostaw do ponownego wyrośnięcia na 30-40 min. piecz ok. 35 min. w rozgrzanym do 200 st.C. piekarniku.