Czy pszczoły trzeba karmić?

pszczoły, osy, pokarm, cukier,

Czy pszczoły trzeba karmić? Mogłabym w skrócie napisać tak – jeśli korzystamy z pszczelich zapasów, to nawet powinniśmy je karmić. Częściowo udomowiliśmy te zwierzęta, więc jesteśmy za nie odpowiedzialni. Jeśli hodujemy je tylko dla idei i nic im nie odbieramy, to dbajmy, żeby same mogły się wyżywić. Ale to pytanie, jak zwykle jest tylko pretekstem.

Co pszczoły jedzą?

Wylatując z ula pszczoły robią to nie żeby sobie polatać i rozprostować skrzydełka, ale żeby zbierać pokarm dla swojej rodziny. Przeciętny zasięg lotu pszczoły wynosi 3 km i ten dystans pszczoła pokonuje 7-15 razy dziennie. Każdy taki lot trwa od 25 do 45 minut. Podczas niego pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów. Zbiera z nich nektar i pyłek. Ten pierwszy, a także spadź, są dla pszczół pożywieniem węglowodanowym. A po dodaniu do nektaru aminokwasów, kwasów organicznych i enzymów powstaje z niego miód. Natomiast pyłek w postaci pierzgi jest pożywieniem białkowym. Taki pyłek złożony w komórce pszczelego plastra jest zwilżany rzadkim miodem i ubijany tak, by nie było wolnych przestrzeni. Powierzchnia jest zabezpieczana miodem i woskiem i w takich warunkach zachodzi fermentacja, która ma za zadanie konserwować zapasy. Choć naturalnym pokarmem pszczół jest miód to pszczelarze są go w stanie zastąpić syropem cukrowym, niestety w przypadku pyłku nie ma takiego zamiennika.

uleulu, podkarmiaczka, syrop cukrowy, pszczoły,
Podkarmiaczka, do której wlewany jest syrop cukrowy

Ile pokarmu potrzebuje rodzina rocznie?

Rodzina pszczela zużywa około 100 kg miodu rocznie. Zużycie to jest różne w różnych miesiącach i zależy od aktualnych potrzeb życiowych: ilości karmionego czerwiu, utrzymania temperatury w gnieździe, intensywności wytwarzania wosku, spożycia przez pszczoły zbieraczki. Wbrew pozorom pszczoły zimą wcale nie najwięcej potrzebują pokarmu.

Ciasto cukrowe – miód utarty z cukrem pudrem

Zasada wzajemności – tyle ile odbierzemy, tyle musimy oddać

To jedna z pierwszych wiadomości, jakie przyswaja sobie początkujący pszczelarz. Zazwyczaj karmienie pszczół kojarzy się z uzupełnianiem zapasów na zimę, ale jest wiele  momentów w sezonie, gdy pszczelarze podkarmiają pszczoły. Zdarza się, że na przedwiośniu brakuje już zapasów lub wiosną przedłuża się kiepska pogoda, wtedy pszczelarze wkładają do uli ciasto cukrowe, czyli miód utarty z cukrem pudrem. W miesiącach wiosenno-letnich w zasadzie nie ma potrzeby podkarmiania pszczół, chyba, że w okolicy rośliny kwitną dość monokulturowo i wtedy w czasie, gdy jedne już nie kwitną, a kolejne nie zaczęły, pszczelarze podają pszczołom syrop cukrowy. Karmienia wymagają też nowo utworzone rodziny, które nie mają wielu ramek z zapasami.

uleuli, plaster miodu, zaklepiona ramka,
Ramka z zasklepionym miodem – z racji nietypowego ula, pszczoły budowały sobie ten plaster, jak chciały, ale ostatecznie pięknie zapełniły go nektarem.

Jak karmić pszczoły? – porada dla niepszczelarzy

Z pewnością słyszeliście o robieniu poidełek wody z cukrem dla zmęczonych pszczół. Nie jestem zwolenniczką tej metody z dwóch powodów. Po pierwsze, oprócz pszczół zwabicie do poidełka też osy. Które w przeciwieństwie do pszczół są agresywne i oprócz wody zainteresują się też waszymi zapasami w domach. Po drugie, skoro pszczoła jest zmęczona, to bardzo daleko musiała odlecieć od ula. Ilekolwiek by tej wody wypiła, w drodze powrotnej to zużyje. I nadal nie będzie miała nic z czym mogłaby wrócić do ula. I to, że dacie jej coś na chwilę nie rozwiązuje problemu braku pokarmu w okolicy pszczół.

Zatem, jak karmić pszczoły – posadzić rośliny przyjazne zapylaczom, choćby w doniczce na balkonie. Wcale nie muszą to być kwiaty. Jeśli w kuchni stosujecie świeże zioła, to one również kwitną i będzie pożytek podwójny! Planując ogród należy przemyśleć go nie tylko pod względem miododajności, ale również okresu kwitnienia. jeśli będzie równomiernie rozłożone w ciągu całego sezonu, to pszczoły nie będą głodować. Zwracać uwagę na to, by w miastach sadzono drzewa miododajne i jak najmniej wycinano te, które już rosną i nektarują.

uleuli, ogórecznik, psczoły, zapylacze, zioła,
Kwitnący ogórecznik – źródło pokarmu nietylko dla pszczół, również dla dzikich zapylaczy. Jego listki o aromacie świeżego ogórka świetnie nadają się do sałatek.

O roślinach przyjaznych pszczołom i dzikim zapylaczom przeczytacie ->> tu

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *