3 warianty sałatki: Olivier, Stolichny, jarzynowa

W pierwszym wariancie potrzebujemy zgromadzić dostępne na każdym rogu jarząbki i ogonki raków! Jeśli to wam się uda, to już będziecie o krok od zrobienia prawdziwej sałatki Olivier (салат Оливье). Jeśli jednak nie skuszą was te składniki i zamiast jarząbka weźmiecie zwyczajnego kurczaka, a zamiast raków marchewkę, to powstanie wariant drugi – sałatka Stolichny (салат столичный). A jak zrezygnujecie z mięsa to powstanie wariant trzeci, czyli nasza sałatka jarzynowa!

Wszystko zaczęło się w 1860 roku, kiedy to Lucien Olivier w swojej restauracji „Ermitaż” zaserwował sałatkę, której receptura, a zwłaszcza skład sosu, objęta była tajemnicą. Oprócz wspomnianych przeze mnie jarząbków można było w niej znaleźć i kawior, i cielęcy ozorek, i wędzoną kaczkę. Natomiast sos bazował na francuskiej musztardzie, prowansalskiej oliwie, occie winnym i czymś jeszcze, czego do tej pory nie wiemy. Wielce prawdopodobne jest, że tym składnikiem był sos Worcestershire. 
Ale jak to często bywa z tajemnicami, kuszą… Podatnym na pokusy okazał się zastępca szefa kuchni, niejaki Iwan Iwanow, który wykorzystał niespodziewane wyjście z kuchni Oliviera i przejrzał zgromadzone przy wykonaniu sałatki składniki. Ze zdobytą wiedzą zmienił czym prędzej pracę, a restauracja „Moskwa” zaczęła serwować sałatkę „stołeczną”. 
Sałatka spopularyzowała się, gdy w 1917 roku zamknięto „Ermitaż”, a Iwanow sprzedał jej przepis wydawnictwom. Wydawać by się mogło, że gdy drogie i trudno osiągalne składniki zastąpiono tańszymi i łatwiej dostępnymi to droga prosta do stanu, który teraz znamy. Jednak sałatka dość mocno ewoluowała w zależności od kraju, do którego trafiła. Można znaleźć w niej i marynowane buraki, i oliwki, wołowinę, boczek, śledzie solone lub tuńczyka, kapustę i ananasa. Także możemy zapomnieć o nazywaniu sałatki jarzynowej tradycyjnie polską 😉

sałatka „stolichny”

  • 4 średnie ziemniaki,
  • 1 marchewka,
  • 4 jaja,
  • 1 średniej wielkości cebula lub cienki por,
  • 4 ogórki kiszone,
  • 250 g ugotowanego mięsa kurczaka (najlepiej z udka),
  • 300 g groszku konserwowego,
  • 2-3 łyżki majonezu doprawionego sosem Worcestershire lub Tobasco

Ziemniaki i marchewkę wyszoruj i ugotuj nieobrane. Jajka ugotuj na twardo. Ostudzone warzywa i jajka obierz i pokrój w kostkę. W kostkę rowniez pokrój mięso obrane z kości i ogórki. Cebulę drobno posiekaj, a jeśli używasz pora – pokrój do w cienkie plasterki. Groszek osącz. Wszystkie składniki wymieszaj z doprawionym majonezem.

Hotel i restauracja

Hotel i restauracja „Hermitage” założone przez Luciena Oliviera 1864 w Moskwie, ul. Neglinnaya 29/14

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *