Sukces tych drożdżówek trochę mnie zaskoczył. Zakładałam, że mogą być dobre, ale nie że obłędnie dobre 😉 Są mięciutkie, niesamowicie żółte, zabawnie się odrywają. W przeciwieństwie do długości listy składników, samo wyrabianie trwa znacznie krócej, więc jeśli lubicie cynamon, to polecam Wam ten zestaw.
Przygotowanie puree z dyni jest bardzo proste
Ja używam do tego hokkaido, bo nie trzeba jej obierać. Otóż dynię przekrawam na pół, usuwam nasiona i układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę w 200 st. C przez 45 minut. Następnie studzę i miksuję. Zmiksowaną dynię porcjuję po 200 g do woreczków i zamrażam. Można też ją zamykać w słoiki, ale wtedy wymaga podwójnej godzinnej pasteryzacji.
dyniowe bułeczki z cynamonem
ciasto:
- 110 ml mleka,
- 3 łyżki masła,
- 20 g świeżych drożdży,
- 80 g cukru,
- 160 g mąki pszennej razowej + trochę do podsypania,
- 300 g mąki pszennej 650,
- 1 duże jajko,
- 200 g puree z dyni,
- szczypta soli
nadzienie:
- 170 g cukru trzcinowego,
- 110 g miękkiego masła,
- 2 łyżeczki cynamonu,
- szczypta soli
glazura:
- 110 g serka śmietankowego,
- 0,5 szklanki drobnego cukru,
- 2-3 łyżki mleka,
- szczypta soli
Wszystkie składniki, które trzymane są w lodówce, wyjmij minimum godzinę wcześniej lub jeśli przygotowujesz puree, to przed pieczeniem dyni.
Do mleka dodaj masło i podgrzewaj, aż się roztopi. Ostudź i do letniego dodaj pokruszone drożdże. Po około 5 minutach, gdy ruszą dodaj pozostałe składniki. Wyrób gładkie ciasto. Jeśli będzie się lepić, podsyp mąką. Odstaw w ciepłe miejsce pod przykryciem, aż podwoi swoją objętość, co może zająć 1-2 godziny. Miękkie masło utrzyj z cukrem trzcinowym, cynamonem i solą. Gdy ciasto wyrośnie rozwałkuj je na prostokąt o wymiarach 30×40 cm. Posmaruj powierzchnię masą maślano-cynamonową, zostawiając wzdłuż długiego brzegu 1 cm nie posmarowany. Zacznij zwijać ciasto w roladę od przeciwnego brzegu. Następnie pokrój je na 15 kawałków. Dużą blachę wyłóż papierem do pieczenia i rozłóż na niej ciasto. Przykryj szczelnie folią spożywczą lub włóż do reklamówki i odstaw do ponownego wyrośnięcia na około 45 minut – godzinę. Blaszkę, już bez przykrycia, wstaw do piekarnika rozgrzanego do 175 st. C. Piecz 15-20 minut, aż się ładnie przyrumienią. Po wyjęciu z piekarnika odstaw na 10 minut do przestygnięcia. Przygotuj polewę mieszając serek z cukrem i solą. Jeśli serek był bardzo gęsty, to dolewaj po łyżeczce mleko. Gdy cukier się rozpuści rozsmaruj glazurę na powierzchni. Najlepiej smakują na ciepło.