gotowana wołowina w sosie z porów i pomidorów

„miny szefa” – to kolejna fraza ze statystyk. Ale przypomniała mi się z zupełnie innego względu. Kiedyś dyskutowaliśmy o kuchni i preferencjach kulinarnych tubylców, w kontekście otwierania jakiejś jadłodajni. Marzę o założeniu paszteciarni, ale ani teraz, ani w tym miejscu, czyli mam jakieś piękne marzenie, które wcale nie musi być zrealizowane. To taka mała dygresja była, i wracam do dyskusji z szefem. Zastanawialiśmy się, jak to możliwe, że w obrębie 500 metrów są ze 4, albo 5 pizzerii, i dlaczego ludzie jak mówią o włoskim jedzeniu to mają jedynie pizzę lub makaron na myśli. Przyznam się, że wcale nie się nie dziwię, gdy ktoś deklaruje miłość do makaronu, bo sama go darzę uczuciem gorącym. I w imię tego nawet ograniczyłabym włochów do produkcji tego makaronu 😉 Szef wówczas powiedział mi, że podróżując kiedyś po tym kraju odkrył, że kuchnia północy jest bardzo mięsna. Nie sprawdziłam dotąd tego, ale wertując co i rusz do poduszki kuchnię włoską, którą otrzymałam pod choinkę, stwierdzam, że fizycznie się nie da włochów w żaden sposób ograniczyć do tego makaronu.

Dziś znalazłam przepis z serii „u dobrej gospodyni nic się nie marnuje”, a dotyczył wykorzystania mięsa z rosołu. No i mimo swej prostoty znów zostałam zaskoczona smakiem 🙂

gotowana wołowina w sosie z porów i pomidorów – francesina ai porri – składniki:

  • 500 g gotowanej wołowiny, 
  • 4 łyżki oliwy, 
  • 4 pory pokrojone w plasterki*, 
  • 3/4 szkl. bulionu wołowego, 
  • 350 g pomidorów obranych ze skórki i pokrojonych, 
  • sól, pieprz czarny

gotowana wołowina w sosie z porów i pomidorów – przepis

Pory wrzuć na patelnię z rozgrzaną oliwą i podsmaż przez kilka minut. Następnie dodaj bulion, patelnię częściowo przykryj i gotuj wszystko aż bulion prawie cały odparuje. Mięso pokój na małe kawałki i dodaj wraz z pomidorami do porów. Gotuj tyle żeby mięso się rozpadło na kawałeczki (ok. 20 min.)

* ponoć klasyczna wersja zakłada użycie zamiast porów cebuli białej lub czerwonej. ja dziś użyłam białej, bo mam jakąś zaćmę na umyśle od wczoraj i ciągle coś zapominam kupić.

janiolka, środa, 05 listopada 2008

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *