Jesień w pasiece

jesień, pasieka, pszczoły, ule uli, nawłoć,

Jesień w pasiece zaczyna się dość wcześnie. Część pszczelarzy, którzy nie odbierają miodu z późnojesiennych pożytków, już w sierpniu zaczyna zakarmiać pszczoły na zimę. Jednak, gdy pory roku nam się klimatycznie zmieniły i wiele roślin kwitnie nawet do listopada, to ciężko nie uwzględniać tego w pracy w pasiece i często to październik jest momentem, gdy szykuje się rodziny do zimy. Pszczelarze są już po miodobraniach z ostatnich pożytków: wrzosie i nawłoci, co oznacza znaczne uszczuplenie pszczelich zapasów. Ale karmienie pszczół, to nie jedyny zabieg, który trzeba przeprowadzić myśląc o zimowli, która jest naturalnym czasem odpoczynku pszczół w okresie jesienno-zimowym, gdy znacznie spadają temperatury. 

Łączenie rodzin

Na początek pszczelarze oceniają stan swoich rodzin. Ile ich mają, jak silne one są. Czasem lepszym rozwiązaniem jest połączenie dwóch razem, bo silne łatwiej przetrwają zimę, niż trzymane osobno. Mała rodzina nie zgromadzi wystarczającej ilości pokarmu. Może mieć też problem z utrzymaniem właściwej temperatury. Jesień w pasiece to czas zwożenia pasiek wędrownych. Czasem nie ma się po prostu tyle miejsca, by wszystkie ule wygodnie ustawić, więc i wtedy się je łączy.

uleuli, pasieka, łączenie rodzin, gazeta,
Łączenie rodzin jest dość prostym zabiegiem – na korpus w którym jest jedna rodzina, układa się gazetę i ustawia korpus z drugą rodziną. Gdyby gazety nie było zaraz wywiązałaby się walka między rodzinami, a tak obie strony mają czas na wyrównanie swoich zapachów. I kiedy już gazetę przegryzą pozostanie im zdecydować, którą matkę zostawią – zwycięży silniejsza.

Karmienie

Powtórzę to, co napisałam w poście “Czy pszczoły trzeba karmić?” – trzeba. Jeśli oczywiście odbiera się pszczołom miód, bo one same są w stanie sobie odpowiednią ilość zgromadzić, ale potrzebują na to czasu i źródeł pożytków. Kiedyś pszczelarze po odebraniu miodu lipowego już więcej innych nie odbierali. Teraz, po pierwsze, zmiany klimatu wydłużyły nam ciepłą porę roku, więc więcej pożytecznych dla pszczół roślin kwitnie, dzięki czemu one mają co zbierać. Pojawiły się też nowe gatunki roślin, jak choćby nawłoć i rdestowiec, kwitnące zdecydowanie dłużej. Nie ma co ukrywać, zwiększyła się też nasza wiedza i jak olbrzymim przeskokiem od zostawiania w ulu pokarmu po lipie było robienie syropu cukrowego ze zwykłego cukru. Tak kolejnym było pojawienie się inwertu, czyli gotowego już syropu. Dzięki wygodzie i oszczędzeniu czasu potrzebnego na przygotowanie syropu, znacznie to ułatwiło pracę w pasiekach, zwłaszcza tych większych.

uleulu, podkarmiaczka, syrop cukrowy, pszczoły,
Do podkarmiaczki wlewany jest syrop cukrowy lub inwert

Leczenie

Jesień w pasiece to czas, gdy ostatnim punktem przygotowania do zimowli jest leczenie. Nie polega to na leczeniu każdego owada z osobna. Leczy się kompleksowo całą rodzinę. Oczywiście zaczynanie tego procesu dopiero jesienią jest nieco spóźnione. Roztocza varroa żerujące na pszczołach rozmnażają się przez cały sezon, często wywołując inne choroby lub zmniejszając odporność, a wtedy coś się zawsze przyplącze. Jak się pszczoły zarażają chorobami? Kontaktem z chorymi. A kontakt z chorymi mają jeśli są silne, bo silne rodziny z chęcią rabują rodziny słabe.

Jesienią najczęściej pszczelarze odymiają pszczoły spalając tabletki zawierające amitrazę. Nie jest to przyjazny środek, więc trzeba naprawdę uważać, żeby się samemu nie nawdychać. Nie można tego zabiegu przeprowadzać wcześniej, w okresie gdy pszczoły zbierają miód, który chcemy im odebrać, bo niestety, środek ten się w nim gromadzi. Późną jesienią jesteśmy już po miodobraniach, nie ma już raczej zasklepionego czerwiu, więc warroza siedząca na pszczołach nie ma szans na uniknięcie dymu. Problemem jest niestety tylko to, że coraz częściej okazuje się, że jest ona już na niego odporna.

Usuwanie pasków z kwasem szczawiowym

Co jesienią można zrobić dla zapylaczy?

Czy nie będąc pszczelarzem można włączyć się w przygotowania pszczół do zimowli? Oczywiście! I nie chodzi mi o udział w pracach pasiecznych, choć pomoc w dźwiganiu wiader z pokarmem jest zawsze mile widziana. Jesień to doskonały okres na sadzenie roślin przyjaznych pszczołom. Choć zakwitną dopiero w przyszłym roku, to znacznie przyspieszy to ich wiosenny rozwój. Sadząc kwitnące rośliny stworzycie bazę pożytkową dla wszystkich zapylaczy. sadzimy teraz wszelkie możliwe rośliny cebulowe. Najlepiej krokusy, cebulice, pierwiosnki i szafirki. Przed pierwszymi mrozami sadzimy też krzewy i drzewa z tzw. gołym korzeniem. Mogą to być rośliny żywopłotowe, krzewy i drzewa owocowe oraz ozdobne.

sadzonki, maliny, gołym korzeniem, rośliny miododajne, uleuli,
Maliny – sadzonki z gołym korzeniem

Artykuł powstał przy współpracy ze Stowarzyszeniem Pomocy Porzuconym i Dręczonym Zwierzętom w ramach zadania publicznego “Pasieka miejska w Miechowicach” finansowanego ze środków otrzymanych od Gminy Bytom.

Przeczytaj również jak w pasiece wygląda:
Zima
Wiosna
– Lato

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *