Wierzby i pszczoły – miód wierzbowy

uleuli.pl, wierzba, pszczoły, nektar, pyłek,

Ubiegłorocznym hitem mojej pasieki był miód wierzbowy. Nie spodziewałam się go w takiej ilości, mimo że już w 2018 słyszałam o jego obfitości. Przecież wierzby kojarzą się z baziami i ewentualnie krajobrazem mazowieckim, który nijak ma się do śląskiego. Nie brak tu jednak wierzb i pszczoły nie mają żadnych problemów z ich wykorzystaniem i z kotków wierzbowych zbierają i pyłek i nektar. Przy czym nie każda wierzba dostarczy obu składników pszczelego pożywienia naraz, bo nektaru dostarczają egzemplarze żeńskie, a męskie i pyłku i nektaru.

uleuli.pl, wierzba, pszczoły, pożytki, miód,

Tak jak i przy artykule o leszczynie, zachęcam was do sadzenia wierzb. Jeśli obawiacie się, że z czasem drzewo mogłoby zdominować wam działkę, to pobawicie się w przyrodniczą partyzantkę i sadźcie na nieużytkach. Najłatwiej sadzonki pozyskać z ukorzenionych gałązek. A jak łatwo się ukorzeniają możecie zauważyć wstawiając bazie do wazonu z wodą.

Skąd się wzięły wierzby przy drogach?

Kiedyś się zastanawiałam skąd tyle wierzb przy drogach i na miedzach rosnących w równych rzędach. Ciężko uwierzyć, by to przyroda zaprowadzała taki ład. I w ubiegłym roku słuchałam audycji dotyczącej prawosławnych obrzędów wielkanocnych na Podlasiu. Tam usłyszałam o tym, że gałązki, z których robiono palmy wielkanocne potem sadzono. Nie drążyłam tematu, czy i w innych regionach Polski był taki zwyczaj. Tak, czy inaczej patrząc na ich ilość, to my z partyzantką przyrodniczą jesteśmy w powijakach 😉 Wracając jednak do świadomych działań to warto wybrać wierzby, które kwitną, jak najwcześniej. Gdyż przełom marca i kwietnia to czas, gdy w ulach jest największe zapotrzebowanie na białko, gdyż pojawia się czerw.

wierzba, pszczoły, pożytek, pyłek, pokarm,

Ponoć mamy 26 gatunków wierzb, ale do najważniejszych należą Iwa i jej mieszańce: Smith, Kübler, Erdinger, IBL-3, IBL-7. Do tego grona nie należą jednak najczęściej sadzone w Polsce gatunki drzewiaste – wierzba biała i wierzba krucha.

uleuli, miód, wierzbowy, pszczoły,

Czy wierzba jest rośliną pożyteczną?

Czy są to bardzo pożyteczne rośliny z punktu widzenia pszczelarstwa – tak, gdyż okres ich kwitnienia wyprzedza wiele innych roślin. Ale czy dadzą miód wierzbowy? To zależy od roku. Porównując wydajność pyłkową 30-45 kg/ha i nektarową 25-35 kg/ha z wydajnością rzepaku – pyłkową 100-150 kg/ha oraz nektarową 80-300 kg/ha, to nie dziwcie się, że nie spotkacie miodu wierzbowego w każdym sklepie.

Zerknij tutaj rónież:

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *