Kuchnia polska Hanny Szymanderskiej nie przypomina tej sprzed lat, wydanej przez Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne. Podstawowa różnica to podział na regiony, a dopiero potem rodzaje dań. Charakter tych dań jest też zupełnie inny. Mają przede wszystkim zachować swą tradycyjność, przez to ciężko powiedzieć o wielu z nich, że są popularne w polskiej kuchni. Co powoduje, że próbowanie ich, zdecydowanie sprawia mi frajdę!
Mimo że opieram się na przepisie z książki kucharskiej, to wprowadzam pewne modyfikacje. Zaczynając od rozmiaru kabaczka, przez zmianę mięsa, na takie, które jest dostępne w najbliższym sklepie, po inne przyprawy. Nie silę się na odtworzenie smaku, którego nie znam. Cieszę się za to nowym sposobem przygotowania i smakiem.
kabaczki faszerowane po ostrołęcku – składniki
- 1 duży kabaczek,
- 400 g mielonego mięsa wieprzowo-wołowego,
- 1 duża cebula,
- 1 czerstwa bułka,
- 1 łyżka oleju,
- 1 łyżka masła,
- 1 jajko,
- 1 pęczek szczypiorku,
- sól, pieprz, słodka mielona papryka,
- 1 szklanka bulionu,
- 1 szklanka kwaśnej śmietany,
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,
- 1 łyżeczka octu winnego,
- szczypta cukru
Namocz bułkę. Cebulę drobno posiekaj i zeszklij na oleju. Dodaj masło i mięso mielone. Smaż chwilę ciągle mieszając, żeby rozbić je na drobne kawałeczki. Gdy mięso przestygnie, dodaj do niego odciśniętą bułkę, posiekany szczypiorek, przyprawy do smaku i jajko. Dobrze wyrób masę. Kabaczka przekrój na pół, usuń pestki. Włóż do lekko osolonego wrzątku na 5 minut. Następnie wyjmij, przelej zimną wodą i osusz. Nadziej przygotowanym farszem. Na dno rondla lub brytfanny wlej bulion, ułóż kabaczki i pod przykryciem duś około 20 minut na małym ogniu. Śmietanę wymieszaj z mąką, octem i cukrem, ewentualnie z solą i pieprzem, powoli wymieszaj z bulionem spod kabaczków i zagotuj. Kabaczki podawaj polane sosem śmietanowym.