najlepsza pozycja przy obieraniu ziemniaków

„Każdą pracę możemy sobie ułatwić przez zastosowanie odpowiednich narzędzi pracy i przyjęcie odpowiedniej pozycji przy pracy. Obieranie ziemniaków jest pracą codzienną, przy której każda gospodyni spędza (w zależności od liczby osób swej rodziny) od kilkudziesięciu minut do kilku godzin dziennie. Niewłaściwa pozycja ciała i złe umieszczenie naczyń może wpłynąć na szybkie zmęczenie się, ból w ramionach i krzyżu.

Powyższy rysunek pokazuje nam kilka pozycji, jakie najczęściej przyjmujemy przy obieraniu ziemniaków.
Rysunek pierwszy od góry (na lewo): gdy siedzimy za nisko, ramiona kręgosłup szybko się męczą.
Rys. drugi od góry: gdy siedzimy za wysoko, szybko czujemy ból w krzyżu powstały na skutek długotrwałego schylania się.
Rys. trzeci od góry: gdy siedzimy na jednym poziomie z naczyniami, jest nam nieco wygodniej.
Rys. środkowy: stojąc męczymy się szybciej, zwłaszcza gdy musimy pochylać się do naczynia z ziemniakami.
Rysunek pierwszy na prawo: ta pozycja również jest zła. Naczynia stoją za wysoko, wskutek czego szybko odczujemy zmęczenie ramion.
Prawidłową pozycję przedstawia rysunek w kole. Odpowiednie rozmieszczenie naczyń, pozycja siedząca. Oszczędzamy w ten sposób własne siły, które możemy wykorzystać dla innych prac, oszczędzamy czas, gdyż tę samą pracę możemy wykonać znacznie szybciej.
Na koniec nadmienię, że właściwa organizacja pracy, właściwe rozmieszczenie narzędzi pracy, mebli w kuchni – znacznie ułatwi nam pracę i zaoszczędzi czasu.
Nieraz dziwimy się, na czym polega fakt, że jedna gospodyni jest wiecznie zabiegana i z niczym nie może nadążyć, a inna ma czas na wszystko. Otóż ta kobieta, która umie sobie rozumnie rozłożyć pracę i ułatwić ją, ma czas na wszystko, a tak, która wykonuje wszystko bezplanowo, wiecznie nie ma czasu. A skutek – przemęczenie, zaniedbanie siebie a często i dzieci.”

Kobieta Wiejska
Warszawa, Październik – 1947, nr 10
Instytut Nauki i Oświaty Rolniczej przy Związku Samopomocy Chłopskiej

janiolka, poniedziałek, 23 maja 2005Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *