pszczoły i sasanki – wiosenne byliny przyjazne pszczołom

wczesne pożytki, pyłek, byliny przyjazne pszczołom,

Wczesną wiosną, czyli od marca do maja, bardzo dużą rolę w rozwoju pszczelich rodzin odgrywa obecność w pobliżu pasiek roślin pyłkodajnych. Rośliny te umożliwiają uzupełnienie zużytych zimą zapasów pyłku, który jest źródłem białka. Do bylin kwitnących wczesną wiosną należą: krokusy, przebiśniegi, cebulice syberyjskie, kokorycz, pierwiosnki, zawilce oraz sasanki.

Sasanka kwitnie od marca do czerwca. Ze względu na dużą liczbę pręcików wytwarza bardzo dużo pyłku i z dlatego jest bardzo chętnie oblatywana przez pszczoły. Za to niewielkie nektarniki wytwarzają małe ilości nektaru, w związku z czym jej wydajność miodowa jest znikoma. Co ciekawe sasanek nie zapylają pszczoły lecz błonkówki i muchówki. 

wczesne pożytki, pyłek, byliny przyjazne pszczołom,
Sasanki kwitnące w ogrodzie Zielono mi TU

Jeśli zastanawiacie się ile roślin posadzić mając na uwadze pszczoły, to w tym wypadku im więcej metrów kwadratowych waszego ogródka nimi obsadzicie, tym lepiej. Gdyż pszczoły odwiedzają chętniej rośliny tworzące większe łany. Osiągnięcie tego nie jest specjalnie trudne, bo byliny łatwo się rozmnaża przez sadzonki lub podział roślin matecznych. Oprócz tego a wiele z nich znacznie się rozrasta, powiększając zajmowany obszar.

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *