Pszczoły ją kochają – ciemna i jasna strona nawłoci

uleuli.pl, nawłoć, miód, pożytki pszczele, nektar,

Kto niebacznie ściągnął sobie do ogrodu nawłoć późną lub kanadyjską i zechce jej się w pewnym momencie pozbyć, tego czeka wycinanie rośliny zanim zakwitnie, żeby nie zdążyła się rozsiać lub wyrwanie korzeni. Przerabialiśmy to w ogrodzie rodziców i generalnie nie polecam 😉 

uleuli.pl, nawłoć, miód, pożytki pszczele, nektar,

Widok żółtych poboczy dróg, brzegów rzek, czy nieużytków od pewnego czasu już spowszedniał. Porastająca je roślina to nawłoć. Kwitnie od przełomu sierpnia i września, aż do późnej jesieni, czasem nawet do przymrozków. Jest szalenie ekspansywna i stanowi zagrożenie dla bioróżnorodności. W krótkim czasie opanowuje ogromne obszary i eliminuje rosnące tam dotychczas rodzime gatunki roślin. Wytwarza związki allelopatyczne, które są toksyczne dla roślin i mikroorganizmów glebowych żyjących w opanowanych przez nią siedliskach. Wraz ze znikaniem flory, które wcześniej tam występowała, znika też i fauna, która z niej korzystała.

To ciemna strona nawłoci, ale jest też i jaśniejsza!

Nawłoć zawiera lejokarpozyd, flawonoidy, olejki eteryczne, garbniki, kwasy organiczne i substancje śluzowe, substancje bakteriobójcze, witaminy i sporą ilość mikroelementów. Lejokarpozyd to silny środek moczopędny pozwalający usunąć nadmiar wody z organizmu. Flawonoidy – głównie rutyna i kwercetyna, poprawiają ukrwienie żył kończyn dolnych i nerek. Nawłoć używana jest przy leczeniu zapalenia nerek i zapobieganiu kamicy nerkowej, a także w leczeniu ran i owrzodzeń.

nawłoć, miód, pożytki pszczele, nektar,

Właściwości miodu nawłociowego

Podobne właściwości, jak nawłoć, ma również miód pozyskiwany z jej nektaru. Korzystnie wpływa na ciśnienie tętnicze krwi i często je obniża. Polecany jest także w celu wzmocnienia mięśnia sercowego. Ma jeszcze jedną, bardzo istotną zaletę, pochodzi z roślin rosnących na nieużytkach, gdzie zwykle nie stosuje się nawozów ani oprysków.

komentarze archiwalne:

  • [ed] *.neoplus.adsl.tpnet.pl no niestety, prawda jest taka że nawłoć nie ma jasnych stron, a pszczoły muszą mieć pożytki cały rok, zaś to zapewnią im jedynie polskie rośliny w swej różnorodności, więc każdy inwazor musi być tępiony bez litości
  • [A200] *.dynamic.gprs.plus.pl Z nawłoci można też robić fantastyczne zdrowe nalewki na spirytusie.
  • [miodokracja.pl] *.ip.mgk.pl Nawłoć ma jasne strony. Owszem, jest ekspansywna i zagłusza inne rośliny, ale nie zagłuszy lip, czy akacji (robinii akacjowych), czy mniszka, które są w Polsce głównymi pożytkami pszczół. Mimo dużych obszarów nawłoci na naszym terenie (Mazowsze) pszczoły dają 4 pożytki w roku. Faktycznym zagrożeniem nie są rośliny dziko rosnące, tylko monokultury roślin uprawnych, kiedy na kilkuset hektarach rośnie (i jest obficie nawożony i opryskiwany) np. rzepak. Wtedy rzeczywiście 3 tygodnie pszczoły mają raj, a przez resztę sezonu głód. Poza tym nawłoć, mimo swojej ekspansywności ma pewne określone wymagania glebowe. Generalnie lubi tereny dość wilgotne. Dlatego rozprzestrzenia się wzdłuż dorzecza Wisły, a pszczelarze np. spod Łodzi prawie jej nie znają.
    Na dodatek miód nawłociowy jest najsilniej antybiotycznym miodem dostępnym na polskim rynku. No i jest smaczny.
  • [prawda] *.static.chello.pl Ciemną stroną nawłoci jest człowiek. Który ją sprzedaje mimo że dostępna na hektarach łąk obecnie za darmo. Widzę ją w kwiaciarniach – 1,5 zł za jedną gałązkę. OBI też ją sprzedaje ale sprytnie zanim zacznie kwitnąć i tez kilka złoty za doniczkę.
    Poza tym ja ją zrywam do wazonu – bardzo długo stoi, ale też strasznie brudzi- osypuje się mnóstwo pyłku. Uwielbiam nawłociowe łąki. I nie zamierzam za nią płacić:)
  • *.dynamic.gprs.plus.pl MIeszkam na terenie mokrym wiec mam nawłoć wkoło. Poniewaz dom mam otoczony łakami…wiec w moim ogrodzie co chwile gdzies sie pojawia to zielsko. Wygląda pięknie nawet zimą obsypana sniegiem. W wazonie wygląda pieknie, ja mam zdjecia slibne z wiechą jasnoty…
  • [rowerem365.pl] *.play-internet.pl co roku coraz wiecej tej rosliny widze dzieki wpisowi wiem juz co to od kuchni (koszenie nic nie da)ale powiem ze kiedys na lakach nie bylo tyle tego przynajmniej w moim rejonie a obecnie kazda zarosnieta malo uczesczana droga jest nia spowila ,przepraszam ale nie moge uzywac polskich znakow przy probie pisania nic sie nie wyswietla.
    pozdrawiam Adrian

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *