domowy kawior, solenie ikry

uleuli, przepisy,kawior, ikra,mlecz,ryby,

Kiedy dwa lata temu kupowałam świeże śledzie i trafiła na egzemplarze z ikrą, nie sądziłam, że uda mi się kiedykolwiek podobnej sztuczki dokonać. Ale jak widać, mam fuksa. Tym razem oprócz ikry w pakiecie dostałam też mlecz. No i oczywiście stanęłam przed problemem, co z takim dobrem zrobić. Najgorsza sytuacja jest wtedy, gdy nie można jedzenia od razu przetworzyć, zamrażać również nie chciałam, więc zadzwoniłam do mamy, a ta mnie odesłała do wujka google. Odpowiedź znalazłam na forum wędkarskim, którego użytkownicy samodzielnie solą rybią ikrę i mają domowy kawior.

Czy warto jeść ikrę i mlecz? Jak najbardziej – są bogate w witaminy: A, E, witaminy z grupy B (B1, biotyna), ma też trochę witaminy C i D, za to mają niewiele kwasów nasyconych.

kawior, ryby, śledź, wędkowanie,

domowy kawior – przepis

  • ikra (np. ze śledzi, pstrąga, łososia, ekstremalnie może być też ślimaka),
  • sól kamienna niejodowana

Pół szklanki soli rozpuść w litrze zimnej wody i włóż do niej ikrę, a następnie odstaw na 5-10 minut. Niesolony litr wody podgrzej do około 40 st. C i przełóż do niej z solanki ikrę. Delikatnie oczyść ją z błony, odcedź. Przygotuj świeżą porcję solanki, zanurz w niej luźną ikrę i poczekaj, aż opadnie na dno. Pozostaw ją tam, ale nie dłużej niż na 30 minut. Po tym czasie należy ikrę spróbować, czy nie jest za słona. Jeśli tak się stało, to przepłucz ją pod bieżącą wodą i ponownie włóż do solanki, ale na krótszy czas. Odcedź i przełóż do słoika. Tak przygotowaną można przechowywać około 2 tygodni.

Z pomocą farbek spożywczych można ikrze nadać ekskluzywny czerwony lub czarny kolor 😉

Zerknij tutaj rónież:

4 komentarze

  1. Dzień dobry. Po zrobieniu, ikra z łososia ma ziemisty smak. Czy został popełniony jakiś błąd? Czy jest jakiś sposób żeby to zmienić?

    1. hmm, kwestia smaku jest dość osobistym odczuciem – różnie możemy odbierać. Zwykle ziemistości przeciwdziała sok z cytryny i przyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *