„Jęczmień jest równie starym zbożem uprawnym jak pszenica. Jego uprawa sięga roku 7000 p.n.e. o czym świadczą ślady znalezione na Bliskim Wschodzie. Również w Egipcie był uprawiany jęczmień czego świadectwem są rysunki na ścianach piramid. Jęczmień dwurzędowy (Hordeum distichon) jest prawdopodobnie bezpośrednim potomkiem gatunku dzikiego (Hordeum spontaneum). Obecnie uprawiany na całym świecie. Dzięki krótkiemu okresowi wegetacji (ok. 90 dni) sięga daleko na północ. Dawniej było to zboże chlebowe, stanowiło razem z pszenica podstawę wyżywienia ludzi, robiono z niego chleb plackowy, kasze czy napój piwny. Na teren obecnej Polski przywędrował w neolicie tj. w II-II wieku p.n.e., a świadczą o tym ziarna jęczmienia wielorzędowego znajdowane na Dolnym Śląsku.”
Kasza jęczmienna jak sama nazwa wskazuje powstaje z jęczmienia, a dokładnie z jego ziaren. Żeby nadawała się do zupy ziarna muszą być połamane. Zawierają w sobie eleóskrobie, błonnik, białko, witaminy (z grupy B), także pierwiastki mineralne: magnez, wapn, żelazo i fosfor.
O znaczeniu gospodarczym, sposobie użytkowania, wymaganiach klimatycznych, wymaganiach glebowych, odmianach, stanowisku agrotechnicznym, nawożeniu, siewie, pielęgnacji i zbiorach można przeczytać TU.
„Ziemniak, kartofel (Solanum tuberosum), gatunek z rodziny psiankowatych, jedna z najważniejszych roślin jadalnych świata, powszechnie uprawiana w klimacie umiarkowanym, rzadziej w ciepłym, dostarcza bulw skrobiowych, spożywczych, pastewnych lub przemysłowych (produkcja alkoholu, krochmalu itd). Krzaczasta bylina, kwiaty białe, różowe lub fioletowe, owoc – zielona jagoda. Największe uprawy w Rosji, Polsce, Stanach Zjednoczonych.”
O rynku skrobi ziemniaczanej można sobie przeczytać tez TAM.
wnioski:
Do krupniku wcześniej wrzuć kasze niż ziemniaki!!!
Powyższa notka powstała w wyniku uwagi, ze moje sugestie są niezrozumiale, gdy powiedziałam, ze kasza się dłużej gotuje.
18:37, janiolka, czwartek, 21 października 2004