Muzeum Chleba w Radzionkowie

radzionków, muzeum chleba, strój rozbarski, śląski, śląsk.

To miejsce znane chyba wszystkim uczniom szkół podstawowych w regionie, natomiast znacznie trudniej dostępne dla innych zwiedzających, choćby przez to, że w soboty i niedziele mają zamknięte. Jednak nie tym razem. W ramach europejskich dni dziedzictwa zorganizowany był pokaz zdjęć stroju rozbarskiego noszonego przez współczesnych Bytomian.

Samo muzeum chleba jest specyficznym miejscem, nie tylko związanym z chlebem. Chleb jest tu pretekstem do pokazania lokalnych elementów tradycji. Jest wyposażenie domów i wyposażenie piekarń, są meble, stroje i zabawki. Jest też odtworzona klasa szkolna i mieszczański salon. Ale jest też i zbiór pierwszych komputerów.

Muzeum Chleba w Radzionkowie

Muzeum Chleba w Radzionkowie

Muzeum Chleba w Radzionkowie

Muzeum Chleba w Radzionkowie

Muzeum Chleba w Radzionkowie

„TAJEMNICE CODZIENNOŚCI” to hasło EDD 2012 w Polsce, w ramach których obejrzeć będzie można slajd show Marcina Mazurowskiego. Ten interesujący projekt fotograficzny ma na celu przybliżenie tradycyjnych strojów mieszkańców Śląska, sposobów ich zakładania oraz materiałów, z których zostały wykonane. Pokazane stroje są autentyczne, dzięki czemu projekt ma wartości dydaktyczne. Materiał będzie zaprezentowany również w formie wydruków, tworzących wystawę stałą. (źródło: informator EDD 2012, szczególnie polecam stronę 29 oraz 48; więcej o Europejskich Dniach Dziedzictwa)

8-9 września – Muzeum Chleba w Radzionkowie, Zofii Nałkowskiej 5, godz. 18:00

15-16 września – Lokalny Patriota w Bytomiu, ul. Józefczaka 37 (przy placu Klasztornym), godz. 18:00

Wstęp wolny! 

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *