rassolnik – zupa z kuchni rosyjskiej

rassolnik, kuchnia rosyjska, zupa ogórkowa,

kuchnia rosyjska kojarzy mi się z kawiorem, solianką, paschą, pielmieni, blinami, stroganowem i uchą – to w wersji bardziej ekskluzywnej. natomiast ta powszechniejsza to szczi, kartoszki lub kasza, sok brzozowy. a, i sałatka jarzynowa – skarlały potomek sałatki olivier, którą przez te powinowactwo nie wiem w jakiej grupie umieścić!
przy okazji poszukiwań zastosowania makaronu w krajach niekoniecznie sąsiadujących z Włochami, trafiłam na kilka bardzo ciekawych wariantów dań znanych z naszej kuchni. czytałam sobie np. o zupie rassolnik, której bazą jest wywar jarzynowy gotowany na nerkach i kiszone ogórki. jeśli ktoś pomyślał o naszej ogórkowej to był bardzo blisko, ale to nie do końca to samo. rassolnik nazywał się kiedyś kalja i był zakwaszany sokiem z cytryn. ze względu na kosztowność tego produktu w XV wieku  zaczęto używać kwaśnej wody z ogórków. obecnie jest wiele wariantów tej zupy, jedną z nich jest solianka, a do zakwaszania oprócz wspominanej już wody używany jest szczaw, marynaty grzybowe i warzywne oraz oczywiście sok cytryny. 
no i właśnie, gdy potomkini poprosiła po wielkanocnym obżarstwie o ogórkową to pomyślałam, że jest to doskonały pretekst do przetestowania nowej wersji tej popularnej w kuchni polskiej zupy i wzięcie udziału w akcji kulinarnej mopsa w kuchni 🙂

kuchnia rosyjska, zupa ogórkowa, barszcz, marynowane pieczarki

rassolnik z burakami

  • 3 l wywaru wołowego, 
  • po 1 marchwi, pietruszce lub pasternaku
  • nieduży kawałek selera, 
  • 2 średnie buraki,
  • kiszone ogórki wagowo odpowiadające burakom + woda z kiszenia,
  • 2 ziemniaki,
  • 15 dkg marynowanych pieczarek,
  • sól, pieprz

Jarzyny i buraki pokroić w słupki, ugotować w wywarze wołowym. Gdy buraki będą miękkie dodać pokrojone w sporą kostkę ziemniaki. Gdy ziemniaki będą miękkie dodać starte ogórki i odcedzone z zalewy pieczarki. przyprawić. Gotować jeszcze 10-15 minut. Sprawdzić kwaśność i ewentualnie dolać do smaku wody spod ogórków.

Pieczarkowy Tydzień 2014

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *