Pozostając w klimacie książki „Dzikie smaki„, o której opowiedziałam wam ostatnio, proponuję przy okazji wyprawy do lasu rozejrzenie się za pysznymi pędami paproci. Właśnie ta pora roku, to czas ich zbiorów. Będziemy mogli spróbować niezwykle wiosennego dania, jakim jest sałatka z paprocią, rzodkiewkami i sosem rabarbarowym.
Orlica pospolita
To paproć, która rośnie w naszym kraju w zasadzie wszędzie i pewnie każdy kojarzy sobie jej liście. Jej walory kulinarne odkryto w Japonii, a nie w Polsce. W ich delikatnym smaku odnaleźć można pewne podobieństwo do szparagów. Wymagają ciut bardziej skomplikowanej obróbki. Po zagotowaniu wodę, w której znajdują się pędy, należy odlać. Zalać świeżą i gotować do miękkości.
Do zbiorów nadają się młode pędy, przypominające kształtem pastorały. Jak rozpoznać, że są w najlepszym momencie do zjedzenia? Pierwszym kryterium jest termin – wybieramy się na ich poszukiwanie na przełomie kwietnia-maja. Drugim – rośliny mają maksymalnie 20 cm. Trzecim, struktura rośliny. Młoda łatwo się łamie nie stawiając oporu i nie pozostawiając włókien, to jest właśnie ten czas. Starsze rośliny niestety stają się toksyczne.
sałatka z paprocią i rzodkiewkami z sosem rabarbarowym
- 25-30 pędów młodej paproci,
- 6 rzodkiewek,
- 1 główka dowolnej sałaty,
- 1 pęczek koperku,
- ¼ szklanki posiekanych orzechów
- 1 szklanka lodu
Z pędów paproci usuń uschłe i ściemniałe części, wypłucz dokładnie, kilkakrotnie zmieniając wodę. Przygotuj miskę z wodą z lodem do przerwania gotowania paproci. Czyste pędy zblanszuj, wodę wylej i zalej ponownie wrzącą, osoloną wodą i gotuj do miękkości. Osącz i włóż do wody z lodem. Osącz ponownie i wymieszaj z pokrojonymi w ćwiartki rzodkiewkami, porwaną sałatą i posiekanym koperkiem. Sałatkę posyp orzechami i podaj z sosem rabarbarowym.
sos rabarbarowy
- duża łodyga rabarbaru,
- 1 łyżka musztardy dijon,
- łyżeczka syropu klonowego,
- 1 łyżka octu winnego,
- 2 łyżki oleju,
- sól, czarny pieprz
Rabarbar pokrój w centymetrowe plasterki. Włóż do garnka, podlej niewielką ilością wody i uduś do miękkości (około 10 minut). Ostudzony zmiksuj z pozostałymi składnikami sosu. Dopraw solą i pieprzem.