pesto z pokrzywy – pokrzywa powraca na talerz

uleuli, pesto, pokrzywa, chwasty w kuchni, na talerzu,

To już kolejny raz, kiedy pokrzywa pojawiła się u nas na talerzu. Głównie dzięki temu, że w końcu znalazłam nieodległe miejsce, za to z dala od większych dróg i zakładów przemysłowych. W poprzednim roku robiłam z nią fantastyczne kopytka z sosem pomidorowo-śmietanowym, w tym roku postanowiłam spróbować na surowo i tak powstało pesto z pokrzywy! Jak wszystkie pesta i te nie ma skomplikowanego przepisu – wszystko opiera się na ucieraniu w moździerzu lub miksowaniu, co nie ukrywając jest znacznie szybsze. Można zmienić orzechy, można zmienić ser, zamiast oleju dać oliwę – decyzja należy do Was. A że można je zrobić w zasadzie z każdej rośliny o wyraźnym smaku, to pesto gości u nas dość często i to nie tylko klasyczne z bazylii.

Jeśli zrobicie go za dużo…

Jeśli zrobicie go za dużo, to nawet nie myślcie o wyrzucaniu. Przez kilka dni spokojnie postoi w lodówce pokryte warstwą oleju lub oliwy. A jeśli chcecie zachować je na znacznie później, to polecam mrożenie porcji. Jak zajrzycie do przepisu na pesto z rukoli, to zobaczycie, że wykorzystałam do tego silikonowe foremki do muffinek – nie było problemu z wyciaganiem.

Ale jeśli generalnie jeszcze nie jesteście gotowi na chwasty w kuchni, to spróbujcie pesto z:
rukoli
natki pietruszki 
pestek dyni 

jadalne chwasty, surwiwal, spaghetti

pesto z pokrzywy – przepis

  • 10 dkg liści młodej pokrzywy,
  • 3/4 szkl. orzechów włoskich,
  • 1/2 szkl. oleju,
  • 1/2 szkl. sera typu parmezan,
  • 1 ząbek czosnku,
  • sól

Pokrzywę umyj i osusz. Orzechy podpraż na suchej patelni, po ostudzeniu utrzyj lub zmiksuj z pozostałymi składnikami. Jeśli pesto jest zbyt suche dolej więcej oleju. Dopraw solą.
Podawaj np. do maczania pieczywa lub ze spaghetti z płatkami parmezanu.

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *