sababa

„we współczesnym języku hebrajskim znaczy tyle co: dobrze, ok, super, spoko… słowo używane jest przez młodych Izraelczyków, kiedy coś im się podoba.” pod tą nazwą kryły się sobotnio-niedzielne imprezy przybliżające kulturę żydowską. były wśród nich: wycieczka, o której pisałam wczoraj, Hawdala – ceremonia zakończenia Szabatu, retro potańcówka, podczas której za gramofonami stał Pan Fogg – wnuk „tego” Fogga. w niedzielę dzieci w ramach warsztatów budowały synagogę, a potem przygotowywały przedstawienie w teatrze cieni. a dorośli uczyli się hebrajskiego, oglądali filmy lub gotowali.
jak się łatwo domyślić wybrałam warsztaty kulinarne. odbyły się w bistro 'cyferblat’ w katowicach. nie dotyczyły one stricte kuchni żydowskiej, choć część informacji o związkach religijnych była poruszona.

Jewish, Childrens Museum, Amsterdam
dostaliśmy 2 karteczki z podstawowymi przepisami na humus i thinę oraz dłuuugi stół zastawiony ingrediencjami do dowolnych eksperymentów. działania przeprowadzane były grupowo. jak na mój gust 4 baby do dwóch niezbyt skomplikowanych potraw to ciut przydużo. ale i tak niektórzy odkryli nowe smaki, a niektórzy szczególne talenty dekoratorskie… po czym nastąpił wspólny lunch utrzymany w klimacie kibucowego śniadania. oprócz różnych wariantów podanych poniżej past, były jajka, pieczone i surowe warzywa. a że to był żydowski 5773 nowy rok to organizatorzy uraczyli nas przynoszącymi szczęście pieczonymi jabłkami. do wydrążonych kwaśnych owoców wlewano odrobinę miodu i pastę tahini, i tak je zapiekano.

humus, thina

thina
100 ml pasty sezamowej tahini, sok z 1 limonki, 2 utarte ząbki czosnku, sól, ciepła woda
tahini mieszamy z sokiem, czosnkiem i solą, dolewamy po trochu wodę. na początku pasta zacznie gęstnieć, ale dodanie kolejnej porcji wody ją rozrzedzi. sos powinien mieć konsystencję śmietany. podając sos możemy posypać go prażonym sezamem.

humus
2 łyżki oliwy extra vergine, 1 łyżka pasty tahini, ząbek czosnku, sok z połówki cytryny, 250 g ugotowanej cieciorki, 100 ml wywaru z gotowania ciecierzycy, sól, pieprz
cieciorkę miksujemy z pastą tahini, czosnkiem i oliwą. dodajemy oliwę i sok z cytryny oraz (stopniowo) wywar z gotowania cieciorki. doprawiamy solą i pieprzem do smaku. zależnie od tego, jaką chcemy osiągnąć konsystencję możemy wlać mniej lub więcej wywaru.



Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *