Sezon na szparagi

szparagi, uleuli, jak ugotować, przepisy,

Od czego zaczynacie swój sezon na szparagi? U nas nieodmiennie pierwsze szaragi jemy prosto z wody w towarzystwie sosu holenderskiego. A potem nie ma już żadnych ograniczeń w wykonaniu i połączeniach.

Jak wybierać, obierać i gotować szparagi?

Wybieramy takie, które nie są przede wszystkim pomarszczone, a w takiej formie nagminnie widzę je w marketach 🙁 Zwracamy uwagę na to czy główki są zwarte, a końcówki wilgotne, nieuschnięte. Rzadko kiedy ma się taką możliwość, by potrzeć pojedynczym szparagiem o drugi, ale już dwoma pęczkami ten manewr się uda. Wydają wtedy charakterystyczne skrzypienie.
Rozmiar jednak ma znaczenie w przypadku szparagów 😉 Zielone i fioletowe możemy spokojnie brać cienkie, bo ich nie obieramy. Natomiast białych nie warto wybierać najcieńszych. Optymalna średnica to 2 cm. Szersze są zwykle już przerośnięte, z grubą twardą skórą. 

Przechowywanie

Jeśli zajdzie taka konieczność, to przy krótkim czasie wystarczy wstawić je do wyższego naczynia, tak by końcówki stały w wodzie. Na dłuższe, kilkudniowe przechowywanie warto zawinąć je w wilgotną ściereczkę i ułożyć w lodówce.
Szparagi można też mrozić. Muszą być obrane. W początkowej fazie mrożenia ułożyć je tak, by nie stykały się ze sobą. Potem można już przełożyć do dowolnego opakowania. Wkładamy je potem na wrzątek bez rozmrażania.

Obieranie

Zdecydowanie przydaje się do obierania obieraczka. Białe szparagi cienko obieramy zaczynając 3-4 cm od czubka. Odcinamy też ich zdrewniałe końcówki (około 2 cm). W zielonych i fioletowych szparagach wystarczy odłamać końcówki. Nie jest to jakimś problemem, gdyż przy wygięciu pękają w odpowiednim miejscu.

Gotowanie

Jako że miękną od czubków należy je gotować w pionie, tak, by te 3-4 cm wystawały nad powierzchnię wody. Wodę należy lekko posolić i posłodzić. Gotujemy je pod przykryciem. Można je związać do gotowania nitką, bo mięknąc osuwają się do wody i całkowicie zanurzają.
Czas gotowania zależy od grubości szparagów. Najłatwiej sprawdzić to w trakcie gotowania widelcem, gotowe są jeśli wchodzi w nie bez problemu. Trzeba jednak uważać, żeby ich nie przegotować. Więc cienkie zielone sprawdzić już po 2-3 minutach, a białe po 10-15, choć może to potrwać dłużej.

szparagi w pęczkach, białe szparagi, przepisy ze szparagami

Spróbujcie koniecznie zanim minie sezon na szparagi:

Zerknij tutaj rónież:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *